Czemu warto mieć kota?

Koty syberyjskie są gatunkiem z półdługą sierścią oraz wywodzą się z Syberii. Poznane są jako kociaki uczulające w mniejszym stopniu niż przedstawiciele pozostałych ras. Jest to rasa wyróżniająca się znaczną odpornością na zwyrodnienia a także prostym przystosowaniem do zmian. Ich ewolucja przebiegała samorzutnie, bez wkładu ludzkiego, ich rasa pozostała rozpowszechniona pod koniec lat 80-tych. Z początku hodowanie kociaków syberyjskich można było przeprowadzić jeno przez związek TICA, rok później rasa została zarejestrowana również przez FIFe.

koty syberyjskie

kocięta te będą rozważane za nader błyskotliwe, a również dynamiczne i spontaniczne. Mnogość wyrazicieli rasy jest bardzo przyjazna i emocjonalna, nierzadko szuka łączności z ludźmi. Z rzadka posiadają zaczepne bądź destruktywne zakusy. Ubóstwiają za to wspinać się na meble również wylegiwać się na górnie zawieszonych półkach. W swojej ojczyźnie poczytywany będzie za kotka „stróżującego”- umie głośno hałasować na widok obcego.
Podług wzorca mogą istnieć w najrozmaitszych kolorach. Jedynymi wyłączonymi kolorami będzie połączenie bieli z: brązowym, beżem, liliowym, płowym. Nieakceptowane będą też oznakowania typu point. Dopuszczone jest posiadanie bieli jako gwiazda, medalion, kolor klatki piersiowej, podbrzusza, kończyn a także takie umaszczenia jak: bicolor, arlekin i van.

koty syberiany

Syberyjskie koty bywają określane jako koty średnie lub duże, samce będą zazwyczaj obszerniejsze od samic. Mogą ważyć 8-10 kilogramów, zaś ich towarzyszki – maksymalnie 6 kg. Będą kociakami potężnymi, o mocnym szkielecie. Posiadają półdługą a także nadzwyczaj bujną sierść. Owłosienie okrywowe winno lśnić, jako że ma właściwości osłaniające przed zmoczeniem. Podszerstek rasy syberyjskiej jest nader zwarty i obfity zimą, natomiast w sezonie letnim bardzo mały. Plusem ich włosia będzie zjawisko, że nie pląta się w kołtuny, co jest proste w pielęgnowaniu.